Iemīlēt savas dusmas (mp3)

p1070432-003

Mūsu sabiedrībā ir pieņemts nošķirt “pozitīvas”un “negatīvas” jūtas. Ir labi būt priecīgam, mierīgam, laipnam. Slikti būt noskumušam, trauksmainam vai dusmīgam. Dusmas izraisa īpašas bažas, jo tās parasti tiešā veidā asociējas ar agresiju. Šī populāra vīzija nesaskan nedz ar veselo saprātu, nedz ar kristīgo cilvēka vīziju.

“Dievs uzlūkoja visu, ko Viņš bija darījis, un redzi, tas bija ļoti labs.” Cilvēka sirds ir radīta kā vienots veselums. Līdz ar to visas jūtas, ko tā piedzīvo, pēc būtības ir pozitīvas. Katrai emocijai piemīt noteiktas funkcijas. Tas attiecas arī uz dusmām, kas mums tik ļoti nepatīk.

woman-angry

Dusmas palīdz cilvēkam apzināties un nosargāt savas robežas. Dusmas parāda, kas mums sāp. Dusmas pamudina ir labām pārmaiņām. Dusmas var signalizēt par nepieciešamību rīkoties. Dusmas mobilizē un palīdz aizstāvēt to, kas ir svēts. “Jēzus iegāja Dieva svētnīcā un izdzina visus, kas svētnīcā pārdeva un pirka, un apgāza naudas mijēju galdus un baložu pārdevēju sēdekļus.” Tātad, reizēm ir labi būt dusmīgam un agresīvam.

Dusmas pašas par sevi nekad nav negatīvas, jo jūtas vispār netiek pakļautas morāliskam vērtējumam. Negatīvas var būt dusmu izpausmes. Cilvēks, kurš ir zaudējis varu pār savām dusmām, pazemo sevi un citus. Viņš pielieto savu potenciālu, lai iznīcinātu gan sevi, gan apkārtējo pasauli. Taču dusmas var pieradināt. Būtu labi, ja tas mums tiktu mācīts jau kopš bērnības.

stubborn

Starp citu, daudzi pieaugušie, kuri ir salasījušies visādas gudras psiholoģiskas grāmatas, jau cenšas to darīt. Tomēr visbiežāk tas nestrādā. Mēs dusmas nemīlam un no tām baidāmies. Bērns intuitīvi to saprot, kaut gan verbāli mēs viņu aicinām būt “tādam, kāds viņš ir”. Lai mūsu bērnu dusmas būtu veselīgas, mums jāsāk ar sevi. Tad arī viņiem būs vieglāk. Kas man sāp? Par ko stāsta manas dusmas? Kas man traucē tās pieņemt? Kā es ziņu, ka dusmoties ir “slikti”? Kas būtu, ja es ļautu savām dusmām runāt? To taču var darīt ļoti miermīlīgā veidā, piemēram, caur mākslas metodēm un terapeitisku sarunu.

Šoreiz raidījumā “Mīlestības terapijā” pārrunāsim, kas ir dusmas, un kā ar tam “sadraudzēties”.

Klausies mūs “Radio Marija Latvija” ceturtdienās plkst. 19.45 un sestdienās 21.30. Turpmāk raidījumu ieraksti pieejami arī šajā blogā. 

Šis ieraksts tika publicēts Mīlestības terapija (mp3) ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s