“Mīlestības terapija”: par disciplinēšanas metodēm (mp3)

Детские-истерики.-Как-правильно-поступить1

Aptuveni trīs gadu vecumā bērns atklāj savu “ES” un sper kārtējo soli, atdaloties no vecākiem. Par viņa dzīves devīzi kļūst frāze “GRIBU/NEGRIBU”. Kā samērot šo gribēšanu/negribēšanu ar sociālām normām un robežu ievērošanu?

Var teikt, ka pēdējās desmitgadēs priekšstati par bērnu disciplinēšanas metodēm ir piedzīvojuši būtiskas pārmaiņas. Bija laiki, kad tika uzskatīts, ka galvenais tikumiskas audzināšanas stūrakmens ir stingrība.

Ģimenes ideāls bija dzelžaina patriarhāla sistēma, kur bērna personībai nebija īpašas nozīmes. Postmodernisma laikmetā krāsi izpaudās cita galējība: audzināšana bez stresa, diskusija visur un vienmēr, nekāda spiediena, pilnīga rīcības brīvība.

1348132442_u-rebenka-isterika-460x314

Tomēr veselīga attieksme parasti ir vidusceļš. Pašlaik mums ir iespēja salikt kopā gan stingrību, gan cieņu pret bērnu un viņa jūtām. Mēģinājumi ielikt mazuli dzelžainos rāmjos bloķē viņa iniciatīvu, neļauj izpausties un sajust, ka viņš ir svarīgs. Tomēr arī par robežu neuzlikšanu bērns nākotnē mums pateicīgs nebūs. Reizēm destruktīva rīcība no bērna puses taisni ir aicinājums – disciplinējiet mani, man ir būtiski sajust, ka robežas eksistē!

Šai problēmai ir vēl viens aspekts: citu pieaugušo attieksme pret mūsu audzināšanas metodēm. Piemēram, bērns uztaisa histēriju veikalā, jo grib “šo mašīnu”. Kurš no mums nav piedzīvojis nosodošus skatienus un “sirsnīgus” padomus no apkārtējiem, kuri uzreiz izdara secinājumu, ka bērns ir slikti audzināts. Te mūsos ieslēdzas kauns un vainas sajūta, kas uzdevumu padara vel smagāku… Patiesībā histērija trīsgadniekam ir normāla parādība. Taču tikpat normāli ir palīdzēt bērnam iemācīties ar savām histērijām tikt galā.

remen-

Kārtējais raidījums “Mīlestības terapija” veltīts disciplinēšanas metodēm – kā uzlikt bērnam robežas, neievainojot viņa dvēseli.

Raidījums skan radio “Marija” ēterā trešdienās plkst. 14 un 21:30. Raidījuma ieraksti pieejami arī šajā blogā.

Šis ieraksts tika publicēts Mīlestības terapija (mp3) ar birkām , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s