AAM = rūpes par emocionālo veselību

beautiful_women_painting

Laulātajiem pāriem, kuri kā ģimenes plānošanas risinājumu izvēlas auglības atpazīšanas metodes, raksturīgs emocionāls briedums, aktivitāte un savas atbildības pieņemšana. Šo faktu apstiprina gan sadzīviski novērojumi, gan psiholoģisku pētījumu rezultāti.

Protams, katra atsevišķa pētījuma materiāls ir atkarīgs no tā, kādi personības vai uzvedības aspekti tiek pētīti, kādu metodi lieto autori, pēc kādiem kritērijiem tiek izvēlēta kontroles grupa un tml. Jāņem vērā arī tas, ka pētījumu par AAM un kontracepcijas lietotāju atšķirībām nav bijis daudz. Tomēr pieejamā informācija apstiprina, ka par labu auglības atpazīšanas metodēm liecina ne tikai rūpes par fizisko veselību un morālo sakārtotību, bet arī iespēja saglabāt emocionālo līdzsvaru un dzīvesprieku.

Psiholoģijas un pedagoģijas doktore, Ļubļinas Katoļu Universitātes profesore Dorota Kornas-Biela atzīst, ka psihoanalītisko pētījumu laikā, kuros piedalījās kontracepcijas lietotājas, tika novērots svarīgu personības īpašību zudums līdz pat psihotiskiem stāvokļiem, bailes no atbildības un pilnīgas auglības zaudēšanas, kā arī no vēža un kastrācijas, seksuālo pārdzīvojumu vājināšanās, seksuālā vienaldzība, neirotiska vainas sajuta un reliģiskās pretrunas (Plata, 1979).

woman-playing-with-paint

Savukārt Vācijā tika veikts kāds pētījums, kurā piedalījās 258 AAM lietotāji (gan sievietes, gan vīrieši). Pētījumā netika konstatēti fakti, kas liecinātu par to atšķirību salīdzinājumā ar kontroles grupu. Tomēr tika atzīmēts, ka pāri, kas izmanto AAM, tiek raksturoti ar nobriedušu emocionalitāti. Savukārt sievietēm no šīs grupas mazāk raksturīga bezpalīdzības sajuta (Klann in. 1988). Cits Vācijas speciālistu pētījums apstiprināja, ka AAM lietotājas salīdzinot ar citām personām ir vairāk atbildīgas, neatkarīgas un sabiedriski aktīvas (Raith u.c. 1997, 191.lpp).

Daudz plašāks projekts tika īstenots Meksikā, kur izpētot 3060 sievietes tika konstatētas būtiskas atšķirības starp AAM un kontracepcijas lietotājām. Piemēram, sievietes, kuras lieto hormonālus preparātus, lielākā mērā pakļautas sliktam garastāvoklim un depresijas pazīmēm. Viņās biežāk izpaudās personas kompulsīvās īpašības, tāpēc viņas izvēlējās metodes, kuru efektivitāte nav atkarīga no viņām pašām (piemēram, no aizmiršanas). Sievietēm ar dzemdes spirāli (IUD) bija raksturīgas fobiju izpausmes, tādējādi pārvarot intensīvas bailes no iespējamas grūtniecības un bērna (Gonzalez Olgu u.c. 1988).

paint1Wirgowska-Lender pētījums (1996), kurā ietvaros tika izvērtētas 53 AAM un 46 kontracepcijas lietotājas, apstiprināja iepriekšējos rezultātus, paplašinot priekšstatus par dabīgās ģimenes plānošanas priekšrocībām. Piemēram, izmantojot H.G.Gufa (Harrison G. Gough) „Adjective Check List”, tika atzīts, ka sievietes, kuras izvēlas AAM, ir mazāk tendētas uz „teatrālu uzvedību”. Pētījuma autore norāda arī uz citām nopietnām atšķirībām: AAM lietotājām piemīt salīdzinoši lielāka vajadzība rūpēties par citu cilvēku labumu, mazāka tieksme cīnīties par atbrīvošanu no sabiedriskām normām, lielāka piesaistīšanās vērtībām un tradīcijai, izteiktāka vēlme sadarboties, pakļauties vispārējam labumam un pielāgoties sabiedrībai. Vienlaicīgi viņām ir zemāka nosliece uz sadumpošanos, pretestību un individuālu brīvību, vairāk izteiktas rūpes par citu cilvēku labumu un tieksme pieskaņoties savas vides vērtībām. Šīs sievietes mazāk kritizē apkārtējos, viņām ir raksturīga tieksme pēc savu kļūdu nožēlas, augstāka paškontrole, lielāka tieksme pēc sevis pieņemšanas.

Turpretī kontracepcijas lietotājas izjūt lielāku tieksmi pēc agresijas izpausmēm, citu cilvēku verbālas pazemošanas un kritizēšanas, kā arī cīņas par sabiedriskās iekārtas maiņu.

Vairāk par iespējām apgūt AAM Latvijā lasi šeit.

Šis ieraksts tika publicēts Publikācijas ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s