Nu jau vairākas desmitgades cīņa ar HIV/AIDS un seksuāli transmisīvām slimībām balstās uz kontracepcijas izplatīšanu un seksuālas audzināšanas programmām. Globālie spēlētāji – starptautiskās organizācijas un donorvalstis – visā pasaulē spītīgi turpina vienu un to pašu stratēģiju.
Saslimšanas gadījumu skaits tikai pieaug. Taču atbilde paliek nemainīga – vēl vairāk „informēšanas”, vēl vairāk kontracepcijas.
Teorētiski, prezervatīvu pieejamībai jauniešu vidū būtu jāmazina saslimšanas risks. Tomēr stingra pārliecība, ka kontraceptīvie līdzekļi pilnībā pasargā no visām iespējamām kaitēm, kā arī nevēlamas grūtniecības, mudina jauniešus uz agrākiem seksuāliem kontaktiem un biežāku partneru maiņu. Rezultāta kondomu popularitāte tikai padziļina katastrofālo situāciju. Uz šo paradoksālo tendenci savā ziņojumā „Prevention and Risk Compensation. Are some Public Heath responses yo AIDS and other STI`s failing?” norāda Navaras Universitātes pasniedzējs, PhD Jokins de Irala (Spānija).
Ideoloģija, nevis fakti
Kaut gan Pasaules Veselības organizācija jau vairākkārt tikusi kritizēta par savu pieeju cīņai pret AIDS, „kontraceptīvas dogmas” paliek neaizskaramas. Tiesa, fakti ļauj runāt par šīs stratēģijas fiasko. Piemēram, prezervatīvu pārdošanas apjomi Botsvanā 1993. gadā sasniedza 1 milj., bet 2001. gadā jau 3 milj. Vienlaicīgi HIV gadījumu skaits grūtniecēm, kas dzīvo pilsētās, dramatiski pieauga no 27% līdz 45%.
Arī daudzi citi gadījumi pierāda, ka starp teorētisko efektivitāti un reālo noderību pastāv milzīga plaisa. Iespējams, atsevišķos gadījumos kondomu lietošana ļāva izvairīties no nāvīgas infekcijas, taču kopumā situācija tikai pasliktinājās. Tieši šo iemeslu dēļ UNAIDS (Apvienoto Nāciju Organizācijas programma pret HIV/AIDS) atteicās no saviem iepriekšējiem plāniem publiskot datus par esošas stratēģijas „panākumiem”.
Pētījumu rezultāti galīgi neatbilda UNAIDS uzstādījumiem, norāda Kalifornijas Universitātes doktors Normans Hirsts, kurš veica programmas efektivitātes analīzi. Pēc viņa teiktā, pasūtītājs bija tik ļoti neapmierināts ar secinājumiem, ka publicēja iegūtos datus daļēji un bez autoru uzvārdiem. Turklāt šī informācija parādījās vienīgi specifiskajā UNAIDS izdevumā „Studies in Family Planning”. Arī tas apliecina, ka kontracepcijas lobistus ideoloģiskie uzstādījumi interesē vairāk nekā fakti.
Riska kompensācija
Riska kompensācijas princips, uz ko norāda de Irala, apzīmē tendenci, kad cilvēku riskanta uzvedība pieaug, ja viņi tik ļoti paļaujas uz tehniskiem risinājumiem, ka vairs neapzinās iespējamus draudus. Šis princips izteikti darbojas attiecībā uz seksuālo uzvedību. Nezinot patiesus datus par prezervatīvu efektivitāti, jaunieši uzskata, ka tie sniedz „100% drošību” un izvēlas riskantu dzīvesveidu (agrie seksuālie kontakti, bieža parteru maiņa). Ņemot vērā, ka prezervatīvs tikai daļēji pazemina saslimšanas risku, bet gadījuma sakaru apjoms pieaug, slimību izplatība tikai palielinās.
“ABC” pieeja
Apzinoties, ka kontracepcijas reklāma pati par sevi var tikai pasliktināt stāvokli, dažas pasaules valstis izvēlējās alternatīvu risinājumu – t.s. „ABS pieeju”, kur „A” nozīmē atturēšanos no seksuāliem kontaktiem pirms laulības, bet „B” (be trustful) – uzticību vienam partnerim. Savukārt „C” – „lieto prezervatīvu” (use condome), ja neizdodas atturēties vai būt uzticīgam. Šajā pieejā kondomi tiek uzskatīti par mazāko ļaunumu, taču daudz augstāk tiek novērtēts uz vērtībām balstīts dzīvesveids.
„ABC” pieeja ir bijusi ļoti efektīva Filipīnās, Ugandā un citās valstīs, kurām izdevās mainīt tendenci un novērst AIDS epidēmiju. Taču starptautisko organizāciju līmenī tiek darīts viss, lai diskreditētu alternatīvus risinājumus.
“Ļaunais pāvests”
Visi šie fakti paradoksālā kārtā apstiprina Katoļu baznīcas „vecmodīgo” uzstādījumu par to, ka AIDS problēmas iespējams risināt nostiprinot vērtības, nevis izdalot pusaudžiem prezervatīvus.
Iepriekšējais pāvests Benedikts XVI 2009. gadā piedzīvoja masīvu kritikas kampaņu tieši šajā sakarā. Kamerūnas apmeklējuma laikā pāvests vēlreiz apliecināja baznīcas pozīciju – prezervatīvi nav risinājums.
Tagad pēc vairāku pētnieku kritiskām piebildēm par dominējošo stratēģiju, tās trūkumus spiesti atzīt pat liberāļu viedokļu līderi, kuri agrāk uzbruka Benediktam XVI. Tā amerikāņu publicists Edvards Grīns atzīmēja: „Es esmu liberāli noskaņots sociālos jautājumos, un to ir grūti atzīt, taču, šķiet, pāvestam ir taisnība… Patiesībā mēs redzam, ka plašāka kondomu lietošana ir saistīta ar lielākiem infekcijas izplatīšanas radītājiem”.
Prezervatīvu efektivitātes radītāji
HIV | 80% |
HPV | 70% |
hlamidioze | 60% |
sifiliss | ierobežota efektivitāte |
herpes | ierobežota efektivitāte |
trihomoniāze | ierobežota efektivitāte |
gonoreja | 90% |
Avots: Weller, S, Davis, K. (2004). Condom effectiveness in reducing heterosexual HIV transmission. The Cochrane Library, Issue 3, 2004. Chichester, UK.
McKay, A. (2007). The effectiveness of latex condoms for prevention of STI/HIV. The Canadian Journal of Human Sexuality, vol 16 (1-2)