Emocionālā audzināšana: vecāku pamatprasmes (mp3)

Father and son (10-11) sitting at end of dock at edge of lake, talking, side view

Gan privātpraksē, gan skolā bieži jāsaskaras ar pieaugušo satraukumu un neizpratni par to, kas notiek ar viņu bērniem. Diemžēl bieži mēs kā vecāki pieslēdzamies savu bērnu pasaulei tikai ārkārtas situācijās. Tomēr bērnam mūsu mīlestība nepieciešama katru dienu. Skaidrs, ka mēs smagi strādājam un rūpējamies par sadzīvi. Arī tā ir mūsu mīlestības izpausme, tomēr ar to ir stipri par maz.

Vai es zinu, kas ir mana bērna subjektīvā iekšēja pasaule? Vai viņš mani šajā pasaulē ielaiž? Vai viņš pats ir kontaktā ar savu “iekšējo kambari”? Bet varbūt es audzināšanā aprobežojos ar rīkojumu un instrukciju izdošanu? Varbūt es pats baidos satikties ar savu bērnu sirds līmenī? Jo šāda satikšanās var būt saistīta arī ar sāpēm. Piemēram, ar sāpēm, kas rodas no savstarpējās nepiedošanas un ilgstošiem aizvainojumiem.

Kad es pēdējo reizi esmu lūdzis piedošanu savam bērnam? Daudziem vecākiem šis jautājums liek nervozēt. Tomēr mums ir par ko atvainoties. Par strīdiem un nekonsekvenci, par rupjiem vārdiem un nemitīgu aizņemtību, par cietsirdību un neizpratni. Bērni piedod ātri, ir vērts uzdrīkstēties.

Boy-Parent

Viena no galvenām prasmēm emocionālā audzināšanā ir empātija. Tā ir spēja būt kopā ar citu cilvēku viņa jūtās un reizē ar šīm jūtām nesaplūst. Tas iespējams tikai pie nosacījuma, ja es pats protu atpazīt savas jūtas un ar tām sadarboties. Kāds teicis, ka jūtas atnāk pie mums kā eņģeļi, jo nes kādu svarīgu vēstījumu. Tomēr ja mēs šos vēstnešus neuzklausām, viņi pārvēršas par dēmoniem. Vai man izdodas atpazīt un uzklausīt savus “eņģeļus”?

Visbeidzot, mums ir jāapgūst mūsu bērnu valoda. Viņi uztver pasauli savādāk un mums, pieaugušiem, būtu vērts nokāpt no sava pjedestāla, lai pazemībā mācītos sarunāties ar viņiem. Bērns dzīvo tēlu pasaulē. Viņš saprot mākslas un pasakas valodu. Viņš dzīvo sirds līmenī, nevis prāta līmenī. Diemžēl atgriezties pie savas sirds mums nav viegli. Tomēr uzsākot šo ceļu, mēs ātri vien pamanīsim, ka mums vairs nav grūti dvēseliski satikties arī ar mūsu bērniem.

kid-ignorning-parent

Šoreiz raidījumā “Mīlestības terapija” – par vecāku pamatprasmēm audzinot bērnu kā emocionāli veselu personību. Klausies raidījumu šeit.

Klausies mūs “Radio Marija Latvija” ceturtdienās plkst. 19.45 un sestdienās 21.30. Turpmāk raidījumu ieraksti pieejami tavasirds.com un milestibasmaja.lv.

Šis ieraksts tika publicēts Mīlestības terapija (mp3) ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s